Elektrik Çarpması Nedir ve İnsana Etkileri Nelerdir?

Etiketler: , , ,


İnsanların elektriğe çarpılmaları onun bir iletkeni haline gelmelerinden oluyor. Sıvılar iyi iletkendirler, yani elektriği iyi iletirler. Vücudumuzu içi sıvı dolu bir kap olarak düşünürsek, bütün koruma görevi derimize kalıyor. O da vücudumuzun her tarafında aynı kalınlıkta değil. Islanınca o da iletkenleşiyor, hele üzerinde bir yara varsa direnci tamamen yok oluyor.

Evlerimizde 220 volt ve 50 Herz akım daima vardır. Ne kadar ilginçtir ki, bir elektrik akımının insana en tehlikeli frekans aralığı 50 - 60 Hz.dir. Elektrik akımını evimizdeki su tesisatına benzetebiliriz. Suyun basıncı neyse ‘Volt’ta odur. ‘Amper’ de suyun miktarının karşılığıdır.

Elektriğe çarpılmada süre de önemlidir. Süre uzarsa deride yaralar oluşur ve elektrik bu yaralardan daha çabuk geçer. Derimizden geçen elektrik akımı derhal sinir sistemimizi etkiler. Beyindeki nefes alma merkezini felç eder, kalbin ritmini bozar hatta durmasına neden olur.

Elektrik çarpmasının sonucu genellikle kalp durması olduğu için ilk yardım da ona göre yapılmalıdır. Elektriğe nereden çarpıldığımız da önemlidir. Elektriğin elden ele veya elden ayağa geçmesi aradaki hayati organlarımıza zarar verebilir.

Elektriğe çarpılınca şoka girmemizin nedeni kendi elektriğimizdir. Sinir sistemimizin ürettiği elektrik ile dışardan çarpıldığımız elektrik karşılaşıp iç içe girince vücudumuzda kasılmalar ve titremeler yaratıyor.
Elektrik çarpmasında voltajın değil de akımın şiddetinin yani amperin önemli olduğu ileri sürülüyor. Bu konuda elektrik mühendisleri ile fizikçiler arasında görüş ayrılığı var. Zaten elektriğin kendisinin de tam bir tanımı yapılmış veya tek bir tanım üzerinde uzlaşma sağlanmış değil.

Elektriğin öldürücü gücünün voltaj değil de akım miktarı olduğunu öne sürenlere göre akım doğrudan kalbi etkiliyor. Bu düşünüşe göre l ila 5 miliamper akımın vücutta hissedilme seviyesi; 10 miliamperde acı başlıyor; 100 miliampere gelince sinirler reaksiyon gösteriyor ve 100-300 miliamperde şok oluşuyor. Tabii bütün bu değerlendirmeler tam bir bilimsel sınıflandırma değil. Yani tuzlu bir suyun içinde iseniz, cereyan tüm vücudunuza birden değeceğinden mili değil mikroamper seviyesinde bile bir akımdan zarar görebilirsiniz.
Elektriğe çarpılanlar eğer ölmezlerse, genellikle hayatlarının geri kalan kısmını bu olayın izi kalmadan, problemsiz olarak yaşayabiliyorlar. Ama az miktarda da olsa sinir sistemi üzerinde hasar bırakabiliyor. Elektrikten çarpılıp şoka girenlere de, kalp ritmini düzenlemek için yine elektro şok uygulanıyor.
Kaynak : Buzlu

Share/Save/Bookmark

8 yorum:

Adsız dedi ki...

aga elektrik çarptığında neden insanlara dokunulmaz????????????

benim bu sorumu cevaplasanıza........:))

Fen Bilimleri Editörü dedi ki...

Bir kişiyi elektrik çarptığında eğer bu kişiye herhangi bir yalıtıcı madde ile değilde direk olarak temas ederseniz elektrik akımı şahsın üzerinden dokunan kişiyide etkiler...

Bunun için elektrik çarptığını gördüğünüz bir kişiye dokunmadan önce elektrik bağlantısını sonlandırmalı ardından ahşap vb. yalıtkan bir madde ile şahsın elektrik düzeneği ile irtibatı kesilmeli ve vakit geçirmeden acil yardım ekiplerine haber verilmelidir!..

Adsız dedi ki...

ama ahşap,tahta gibi yalıtkan maddeler ıslak olursa iletken olur kuru olmasına dikkat edin ve elektrik çarpan insana dokunursak aradaki adam iletken görevi görür ve ordaki elektriği direk bize aktarır

muammer cakin dedi ki...

iyi günler. benım babama 01.23.2010 da yksek gerilim carptı elektrik kafa üstunden gırıp ıkı ayaklarindan cıktı. kafa ust bölgesınden gıren elektrk ile babamın bır temesı olmadı sadece yukarıdan cektı bı işletmede tadılat yaparken oldu catıda yani. sımdı genel durumunda hıc bırsey yok yemesı ıcmesı gayet normal.kafa ust bölgeye greftleme yapılmıs olup ıkı ayagıda saglam sekılde.fakat elektrık carpması sonucu hıc bır yerı hareket etmıyor ve bız neredeyse 5 aydır evde bakıyoruz babamı ve cok zor oluyor bızım ıcın. lutfen bıze bır yol gösterın.ayaga kalkcakmı kalkmıcak mı bılmıyorum dr lar zamana bırakın dıyor. lutfen yardım edersenız cok sevınırım.. numaram da 506 352 48 49..

Adsız dedi ki...

BENİ 2500 VOLTLUK YÜKSEK GERİLİM ELEKTİRİĞİ ÇARPTI.ÇEVREMDE BRNİM GİBİ ÇARPILIP ÖLEN 4 KİŞİ BİLİYORUM AMA BENİM SADECE AYAK PARMAKLARIMDA BİRAZ YANIK OLUŞTU O KADAR.BİR DAKKYA YAKIN DA BELDEN AŞŞAĞISI TUTMADI AMA ÇOK ŞÜKÜR SONRA HEPSİ GEÇTİ.HİÇ ACI DUYMADIM.

Adsız dedi ki...

bana elektrik çarpı prizden de...

Bütün vücudum titredi elimde yaralar oluştu ama hamdolsun şoka girmedim sadece tirtredim o kadar bir de insan sebepsiz yere bağırıyor nedenini bilen var mı ben bağırdım da :D

Adsız dedi ki...

Bana çalışma lambamdan elekrtik çarptı ampul takıcağım yere elimi bastırınca (kazayla) baya bi kötü oldum ama vücudumda bi sorun yok bişey olmaz dimi? :D

Adsız dedi ki...

elektrik çarpması nedir kii ???

Yorum Gönder

Yorum Yaparken :

1. Türkçe dil bilgisi ve yazım kurallarına dikkat edin.
2. Hakaret içeren yorumlar yapmayın.